ELEKTROMONTÁŽE, FOTOVOLTAIKA, HROMOSVODY,REVIZE, CCTV, EZS, SÁDROKARTÓNY...

Představení firmy...
Na českém trhu působíme od roku 1993 a uskutečňujeme montáže a dodávky jak ve státních institucích, tak i v soukromém sektoru. Realizujeme novostavby i rekonstrukce. Oblast působnosti firmy jsou především střední Čechy, ovšem vzdálenost pro nás není překážkou. Cílem naší společnosti je poskytovat služby nejvyšší kvality. To se nám, doufáme, daří… Přesvědčte se!

ELEKTRO REVIMONT
Sídlo: Vikova 1111, Slaný
Kontakt : +420 608 949 422
E-mail: info@elektrorevimont.cz

Novinky


31.12.2020

Hledáme kolegy do týmu!


30.12.2020

Přejeme Vám do nového roku 2021!


3.1.2018

Spustili jsme nový web pro EZS a CCTV.


Archiv novinek

 

Klub elektromontérů ABB

Klub elektromontérů ABBVíce info zde.

Eaton klub elektrotechniku

TOPlist

Kamerové systémy

Uzavřené systémy kamerových jednotek slouží k sledování důležitých míst objektu nebo jeho okolí z místa obsluhy. Na základě těchto informací lze provádět rychlý zásah. Záznam těchto informací pak je možné použít při právním řešení nastalé mimořádné situace.

Kamery a objektivy

Kamerové systémy

Kamery jsou umísťovány na vytypovaných místech, většinou na základě kamerové zkoušky. Na jejím základě se provede i výběr objektivu. Rozhodnout se především musí, jak velký „záběr" má kamera mít.

Většinou se požaduje široký sledovací úhel, aby jedna kamera pokryla co největší plochu. Tím se však do obrazu dostává velmi mnoho podrobností, které pak nelze rozlišit.V úvahu je třeba vzít i potřebu sledování ve ztížených světelných podmínkách (v noci) a vliv počasí. Kamery jsou umísťovány v povětrnostních krytech s vyhříváním. Kamery na pohyblivých hlavicích se instalují pouze v oprávněných případech. Více kamer namísto jediné pohyblivé vždy znamená kvalitnější obraz.

Kamery nejsou vždy jen klasického tvaru. Lze je umístit i do velmi nenápadných předmětů, např. i z důvodu odolnosti proti vandalismu. Zajímavé je zjištění, že ve většině nočních podniků je rozmístěno několik skrytých kamer. V jednom systému lze instalovat kombinaci černobílých i barevných kamer.

Kamerové systémy

Zobrazovací a střihová zařízení

Kamery jsou zobrazovány pomocí monitorů. Na výběr je několik rozměrů obrazovek. Velikost se volí podle potřeby.Několik kamer je na jeden monitor zobrazováno pomocí střihových zařízení. Ta dokáží zobrazit kamery buď postupně nebo najednou, a to až do počtu 16. Přitom vždy je možné zobrazit pouze jedinou kameru, tu, která Vás právě nejvíce zajímá. Podle dalších požadavků se používají sekvenční přepínače, kvadrátory nebo multiplexery. Ty posledně jmenované nejen zobrazují více kamer současně, ale dokáží i nahrát obraz všech připojených kamer na jeden pásek videorekorderu. A dokáží je také přehrát, i odděleně.

Záznamová zařízení

Kamerové systémy

V analogových systémech se dříve používaly pomaloběžné videorekordery s kazetami VHS s dobou záznamu volitelně 3, 12, 24, 72 nebo až 192 hodin na jednu kazetu E180. Pokud se přitom použije multiplexer, budou touto rychlostí zaznamenány obrazy všech kamer.

V současné době se používají téměř výhradně digitální zařízení, zpravidla kombinované multiplexery s digitálním záznamem. Kvalita záznamu je daleko vyšší a práce s nimi je rovněž příjemnější (vyhledání záznamu apod). VHS videorekordery lze snadno nahradit digitálním záznamem s jedním vstupem.

Všechna uvedená zařízení jsou napájena ze síťového rozvodu. Současně dostupné zálohovací zařízení (UPS) jsou schopna zálohovat záznam po dobu pouze několika desítek minut. Proto se nepoužívají často.

Kamery a počítače

Kamerové systémy

Svět počítačů samozřejmě pronikl i do této oblasti. Nabízíme tuzemské i zahraniční systémy zabudované do PC, které nahradí najednou monitory, multiplexery i videorekordery. Při současné úrovni výpočetní techniky a kvality používaných programů je doba záznamu až několik týdnů na běžný HDD. Navíc tyto systémy nabízí záznam např. pouze při záznamu pohybu ve sledované scéně.

V takovém případě dokáže kamerový systém i vyhlásit poplach. Nahradí tak – do jisté míry – i zabezpečovací systém. Většinou se však instalují oba systémy a poplach vyhlášený zabezpečovacím systémem způsobí záznam systému kamerového.

Běžnou záležitostí je dnes i dálkový přenos poplachových obrázků do jiného počítače, např. výjezdové skupiny. Tak je možné předejít „falešným poplachům", jež jsou zvláště ve venkovních střežených prostorech způsobovány rychlými změnami počasí.

Údržba a servis

Kamerové systémy

I zde je důležité udržovat tato poměrně složitá zařízení pomocí pravidelných prohlídek. Ty by měly provádět pouze kvalifikované firmy (jakou je i naše) podle stanovených postupů.

Kamerové systémy

Jak správně vybrat bezpečnostní kameru

  • Základním kritériem pro výběr kamer je do jakého prostředí bude umístěna. Existují dva základní druhy kamer:
  • Kamery do vnitřního prostředí (do interierů) Kamery do venkovního prostředí

Tyto dvě základní kritéria rozdělují cestu dalšího výběru.

Kamery do vnitřního prostředí (do interierů):

Tento druh kamer je speciálně konstruován, aby měl co nejmenší rozměry a nebo byl v tzv. "antivandal" provedení. Tyto kamery nejsou odolné vůči povětrnostním vlivům, jako je déšť mlha atp. Miniaturní kamery se vetšinou používají pro sledování vstupních místností, prodejních míst, benzínových pump atp. Navzdory mnohdy skutečně malým rozměrům dokáží poskytnout velice reálný obraz.

Kamery do vnitřního prostředí také můžeme rozdělit na obyčejné, nebo s IR reflektorem. Hlavní rozdíl je ve schopnosti pořizovat kvalitní obraz při snížených světelných podmínkách, nebo za úplné tmy. Tedy pokud chcete sledovaný prostor střežit i v noci, je vhodné vybrat kameru právě s IR reflektorem. Nejčastěji se v tomto případě používají tzv "dome" kamery, neboli stropní kamery, které jsou jednak v antivandal provedení (odolávají mechanickému poškození - vhodné na diskotéky, bary, tělocvičny atp.) a mají zabudovaný IR reflektor.

Kamery do venkovního prostředí:

Tyto bezpečnostní kamery jsou konstrukčně velice podobné kamerám do vnitřního prostředí, ale mají jednu zásadní konstrukční změnu, která je předurčuje právě k venkovnímu použití. Touto změnou je právě obal, který kamera obklopuje. Tento obal je většinou kovový, nebo z hliníkových slitin a díky těmto vlastnostem je dokonale odolný vůči povětrnostním vlivům. Elektronické součástky jsou tak hermeticky uzavřeny a nepronikne k nim nežádoucí vlhkost, která by je mohla poškodit. Dále je konstrukce těchto kamer obecně odolnější proti mechanickému opotřebení.

Tento druh kamer lze také rozdělit na kamery obyčejné a kamery s IR reflektorem. Obyčejné kamery tedy mají jen omezenou možnost snímaní obrazu za tmy. Venkovní kamery se zabudovaným IR reflektorem jsou pak v současné době tou nejvhodnější volbou při ochraně majetku. V našem sortimentu jsou velice kvalitní kamery, jejichž obraz je čistý a při nočním snímání. U výběru takové kamery musíte vědět jakou scénu bude kamera snímat a dle toho vybírat správný typ s odpovídajícím výkonem IR reflektoru. Prakticky to tedy znamená, že pokud chcete snímat vchod do domu na 5m, tak je pro Vás nejvhodnější kamera například s IR dosvitem 20-30m. Pokud však budete chtít monitorovat dění v továrním areálu, nebo na rozlehlých prostranstvích, tak je vhodné zvolit kameru s IR dosvitem od 60 do 100m.

Zvláštní skupinou kamer jsou tzv. PTZ otočné kamery. Tyto kamery mohou být opět obyčejné, nebo s IR reflektorem. Jejich hlavní předností je, jak již z názvu vyplývá, že jsou umístěny na servomotorech, které kameru natáčejí v libovolných směrech. Tyto kamery jsou obvykle vybaveny optickým zoomem, takže pomocí ovládače můžete ovládat jak směr otáčení, tak zoom na sledovaný objekt.

Registrace kamerového systému:

Pokud váš kamerový systém pořizuje záznam, jedná se dle zákona o zařízení shromažďující osobní údaje, a proto je třeba jej registrovat. Pokud si nevíte rady s legislativou a nechcete platit několikamilionové pokuty, tak níže uvádíme jak registraci provést a pedcházet tak případným problémům s Úřadem na ochranu osobních údajů dále jen ÚOOU.

Jaký kamerový systém nemusí být registrován:

Pokud dochází k pouhému monitorování prostor bez jakéhokoliv nahrávání (tj. kamera pouze sleduje prostory a pořizované snímky současně sleduje na monitoru zaměstnanec), nevztahuje se na provozování takového systému zákon o ochraně osobních údajů. Rovněž nebude zaznamenávání považováno za zpracovávání osobních údajů, pokud kamerový systém bude snímat prostory takovým způsobem, který neumožní identifikaci jednotlivých fyzických osob, např. pokud by kamery snímaly celkový prostor rozlehlé haly a z důvodu nízkého rozlišení by nebylo možno identifikovat jednotlivé fyzické osoby, které se ve snímaných prostorech pohybovaly.

I pouhé monitorování však samozřejmě musí respektovat určitá pravidla, zejména právo na ochranu osobnosti fyzických osob, zejména právo na ochranu jejich soukromí.

Pokud již máte, nebo hodláte instalovat kamerový systém se záznamem a chcete jej používat v souladu se zákonem, je nutné mít pádný důvod k takovému činu, jako je například ochrana majetku, nebo osob. Doba záznamu by měla být přiměřená účelu použití. Většinou je tolerováno 24 - 48 hodin. Po dohodě s ÚOOU je možné stanovit indivituální dobu.

Jak registrovat kamerový systém:

Doporučujeme přečíst prohlášení ÚOOU o registraci kamerových systémů, případně i poradnu ÚOOUZ uvedeného článku vyplývá, že je třeba vyplnit registrační formulářV případě potíží nás neváhejte kontaktovat.

Prohlášení
Poradnou ÚOOU
Registrační formulář

Typ Snímacího čipu

Existují dva typy snímačú: CCD (Charged Coupled Device) a CMOS (Complementory Metal Oxide Semiconductor). CCD snímače se vyrábí technologií vyvinutou speciálně pro kamerový průmysl, zatímco CMOS snímače jsou vyráběny stejnou technologií, která se používá pro procesory počítačů. Dnešní kvalitní kamery využívají CCD snímače, a ačkoli nejnovější modely CMOS snímačů snižují jejich náskok, stále nejsou vhodné pro kamery, od kterých se požaduje nejvyšší kvalita obrazu.

Schopnost fungovat při špatném světle

Některé kamery poskytují dostatečně kvalitní záběry při plném světle, ale nejsou vhodné pro běžné vnitřní prostory.

Výměna čoček

Kvalitní čočky dokáží poskytovat lepší záběry. Většina profesionálních kamer používá tzv. C nebo CS mount čočky a některé jsou vybaveny funkcí pro automatickou kontrolou clony (auto-iris), což zlepšuje dynamický rozsah.

Výběr (kamery) objektivu

U většiny kamer jsou uvedeny i tyto dvě hodnoty např. 3.6 mm / 85°. Tyto dvě hodnoty spolu přímo souvisí a znamenají:
3.6 mm - Udává hodnotu objektivu, která určuje zorný úhel snímané scény.
85° - Udává zorný úhel, který kamera snímá. Proto je tedy vhodné například pro snímání rozsáhlejších ploch vybrat kameru s větším úhlem záběru a pro snímání branky na 30m zvolit kameru s menším úhlem.

Rozlišení záběru

Vyšší rozlišení znamená větší detaily. Některé dnešní kamery jsou vybaveny megapixelovými snímačemi, které dalece překonávají rozlišení analogových CCTV kamer, které jsou vázány rozlišením televize. Čím větší počet televizních řádků (TVL) tím kvalitnější obraz.

Kompenzace (vyvážení) světla na pozadí

Když se automatická kontrola expozice kamery snaží nastavit úroveň světlosti tak, jak by ji vidělo lidské oko, muže být snadno oklamána. Představte si případ, kdy osoba vstoupí do tmavé místnosti s rozsvícenou baterkou v ruce a namíří ji na kameru. Ačkoli je zdroj světla poměrně malý, kamera si myslí, že se zvýšila intenzita osvětlení celé scény a automatická kontrola expozice se tomu přizbůsobí, což má za následek tmavý záběr. Aby se tomu zabránilo, byl uveden mechanismus nazývaný kompenzace světla na pozadí (backlight compensation). Snaží se ignorovat malé oblasti ostrého světla, jako by tam vůbec nebyly. Pokud by byla kamera z příkladu uvedeném na začátku tohoto odstavec vybavena kompenzací světla na pozadí, měl by záběr stále stejnou dobu expozice, at už by byla baterka rozsvícena nebo ne. Výsledný záběr umožňuje vizuální identifikaci osoby. Bez kompenzace světla na pozadí by byl záběr příliš tmavý a identifikace by nebyla možná.

Schopnost dobře zachytit pohybující se objekty

Vedle správné citlivosti na světlo je další klíčovou vlastností kamery progresivní skenování. To, že je kamera vybavena progresivním skenováním znamená, že netrpí "rozmazáním", kterým trpí bežné technologie prokládaného videa. Prokládaný mód se používá v televizích a tradičních analogových CCTV kamerách, aby bylo u pohybujících se objektu dosaženo většího počtu snímku za vteřinu. Efekt rozmazání je viditelný, když se pak díváme na jednotlivé snímky (například hledáme značku zachyceného projíždejícího auta).

Další vylepšení obrazu

Funkce, které dále vylepšují obraz, jsou umístěny na čipu, který má na starosti zpracování obrazu, ovlivňuje barvy, ostrost, expozici a vyvážení bílé barvy.

IR reflektor - Jak funguje?

IR reflektor je zařízení, které osvětluje snímanou scénu kamerou při nízkých světelných podmínkách, nebo za úplné tmy. Reflektor vyzařuje světlo v tzv. infračerveném spektru, které je pro lidské oko neviditelné. V praxi to tedy znamená, že kamera snímá plně osvětlenou scénu, ale pro Vás jako pozorovatele je stále naprostá tma.

Kamerové systémy